ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ

(Υποχρεωτικό/Συνολικές Ώρες Εργαστηρίου: 21/Τρόπος εξέτασης: δεν εξετάζεται   /Πιστωτικές Μονάδες: -)

Διδάσκοντες:

Εργαστηριακά Μαθήματα και ασκήσεις: Ε. Σκαλτσά, Χ. Ρέππας, Σ. Μαρκαντώνη-Κυρούδη, Κ. Δεμέτζος Π. Μαράκος, Ν. Πουλή, Ει. Παντερή, Γ. Βαλσαμή (Καθηγητές), Δ. Ρέκκας, Α. Κουρουνάκη, Μ. Συμιλλίδου, Ν. Αληγιάννης, Ν. Δρακούλης, Μ. Ράλλης, Ε. Τσίτσα (Αναπλ. Καθηγητές), Π. Δάλλας, Μ. Βλάχου, Ε. Γκίκας, Α. Δοκουμετζίδης, Ε. Καραλής, Μ. Βερτζώνη, Ν. Φωκιαλάκης, Μ. Χαλαμπαλάκη, Ν. Λουγιάκης (Επίκ. Καθηγητές), Ε. Μέλλιου, Γ. Λαμπρινίδης, Δ. Μπενάκη (ΕΔΙΠ)
Εργαστηριακή Υποστήριξη: Ζ. Χαρβάλα, Δ. Δροσόπουλος, (Ε.Τ.Ε.Π.)

Σκοπός του μαθήματος

Σκοπός του εργαστηριακού μαθήματος «Εισαγωγή στις Εργαστηριακές Πρακτικές» είναι η γνωριμία των νεοεισερχόμενων φοιτητών με τα αντικείμενα των τριών Τομέων του Τμήματος Φαρμακευτικής καθώς και η εξοικείωσή τους με έννοιες και εργαστηριακές πρακτικές που θα συναντήσουν στην πορεία της φοίτησής τους στο Τμήμα Φαρμακευτικής και ειδικότερα στα εργαστήρια: Φαρμακευτικής Χημείας (Ε’ και ΣΤ΄ εξάμηνα), Φαρμακογνωσίας (Ε΄ και ΣΤ΄ εξάμηνα), Βιοφαρμακευτικής-Φαρμακοκινητικής (Ε΄ και ΣΤ΄ εξάμηνα), Φαρμακευτικής Τεχνολογίας (Ζ΄και Η΄εξάμηνα) και Φαρμακευτικής Ανάλυσης (Ζ΄και Η΄εξάμηνα). Στα πλαίσια αυτά οι φοιτητές υποχρεούνται να ολοκληρώσουν έναν κύκλο εργαστηριακών μαθημάτων/ασκήσεων συνολικής διάρκειας 21 ωρών που γίνονται εκ περιτροπής στα εργαστήρια των τριών Τομέων του Τμήματος Φαρμακευτικής.

Περιεχόμενο μαθήματος:

• Κανόνες Ασφάλειας στο Εργαστήρο
    • Ανακρυστάλλωση Παρακεταμόλης (π-ακεταμιδοφαινόλης) (Εργαστήριο Φαρμακευτικής Χημείας)
    • Ποσοτικός προσδιορισμός διαλύματος υδροχλωρικού οξέος με ογκομέτρηση εξουδετέρωσης (Εργαστήριο Φαρμακευτικής Ανάλυσης)
    • Εισαγωγή στην Μικροσκοπική Ανάλυση δρογών (Εργαστήριο Φαρμακογνωσίας & Χημείας Φυσικών Προϊόντων)
    • Εισαγωγή στην χρωματογραφία φυτικών εκχυλισμάτων & στη φασματοσκοπική ανάλυση βιοδραστικών φυσικών προϊόντων (Εργαστήριο Φαρμακογνωσίας & Χημείας Φυσικών Προϊόντων)
    • Σημασία του pH στη διάλυση των φαρμακευτικών ουσιών (Εργαστήριο Βιοφαρμακευτικής-Φαρμακοκινητικής).
    • Ποιότητα φαρμακευτικών προϊόντων: Εφαρμογή γραπτών διαδικασιών στην παρασκευή, τον έλεγχο και τη συσκευασία ενός υγρού διαλύματος εξωτερικής χρήσης (κολώνια) (Εργαστήριο Φαρμακευτικής Τεχνολογίας)