ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΤΜΗΜΑ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗΣ, ΣΧΟΛΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΥΓΕΙΑΣ ΕΚΠΑ: ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΤΗΣ QS (QUACQUARELLI SYMONDS)

Αγαπητές και Αγαπητοί  Συνάδελφοι,

Σας ενημερώνουμε για τη σημαντική διάκριση του Τμήματος  Φαρμακευτικής του ΕΚΠΑ σύμφωνα με την κατάταξη της QS (Quacquarelli Symonds) για το 2022.

Η βαθμολογία της σχολής είναι εντυπωσιακά υψηλή στον δείκτη της ερευνητικής παραγωγής, «αριθμός ετερο-αναφορών ανά εργασία», λαμβάνοντας 81,6/100.  Αντίστοιχα  και στον δείκτη h-index, λαμβάνει βαθμό 83,1/100,αποδεικνύοντας την εμπιστοσύνη της διεθνούς επιστημονικής κοινότητας απέναντι στη Σχολή και την σημαντική απήχηση του ερευνητικού έργου που συντελείται σε αυτή.

Θερμές ευχαριστίες σε όλες και όλους για τις άοκνες και πολύτιμες προσπάθειες σας.

QSPharmacy2022

National and Kapodistrian University of Athens (Pharmacy & Pharmacology)

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς

Θάνος Δημόπουλος