ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΨΗΦΙΣΜΑ ΤΟΥ ΔΣ ΤΟΥ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗΣ 29-6-20

29/06/2020

Ψήφισμα του ΔΣ του Φοιτητικού Συλλόγου Φαρμακευτικής

Όπως μας έχει γνωστοποιηθεί, η τελική ανακοίνωση των δικαιούχων για το ΕΣΠΑ, που αφορά την Πρακτική Άσκηση των προπτυχιακών φοιτητών της Φαρμακευτικής Σχολής στο ΕΚΠΑ, που βρίσκονται στο 5ο έτος, δεν μπορεί να γίνει νωρίτερα από τις 30/6/2020, καθώς τότε έιναι η Συνέλευση του Τμήματος.

Επίσης, σύμφωνα με τον κανονισμό του ΕΣΠΑ, η χρηματοδότηση δεν μπορεί να μας χορηγηθεί σε περίπτωση που το τρίμηνο έχει ξεκινήσει πριν από τις ημερομηνίες υπογραφής της σύμβασης και ενημερωθήκαμε πως αυτές αναμένεται να είναι 15-20 ημέρες μετά την ανακοίνωση του τελικού πίνακα δικαιούχων. Έτσι προκύπτει πως το νωρίτερο μέσα Ιουλίου θα πρέπει να γίνει η έναρξη του τριμήνου για το οποίο δικαιούμαστε χρηματοδότηση από το ΕΣΠΑ, με αποτέλεσμα, η λήξη της να υπολογίζεται στα μέσα Οκτωβρίου ή και αργότερα, χάνοντας τις προθεσμίες για κατάθεση αιτήσεων για μεταπτυχιακά και ορκωμοσία.

Επιπλέον, πολλοί φοιτητές έχουν ήδη ξεκινήσει τα τρίμηνά τους στα νοσοκομεία, καθώς η αρχική ημερομηνία ανακοίνωσης, ήταν τον Μάρτιο και λόγω των έκτακτων μέτρων που λήφθηκαν για την αντιμετώπιση της πανδημίας, καθυστέρησε η ανάρτηση του πίνακα με τους δικαιούχους. Μετά την επανέναρξη της πρακτικής άσκησης, στις 11/05/2020, καλύψαμε τις ημέρες που απέμειναν για την ολοκλήρωση του 3ου τριμήνου της πρακτικής άσκησης και λίγες μέρες αργότερα, αρκετοί από εμάς έκαναν έναρξη του 4ου και τελευταίου τριμήνου. Άλλοι φοιτητές, καθυστερούν την έναρξη προκειμένου να μην χάσουν το δικαίωμά τους να λάβουν την χρηματοδότηση από το ΕΣΠΑ, ωστόσο, επειδή ακριβώς τα αποτελέσματα αναμένονταν τον Μάρτιο, οι περισσότεροι ήδη είχαν μιλήσει με τους διευθυντές των φαρμακείων των νοσοκομείων, για έναρξη των τριμήνων και μετά την ολοκλήρωση του 3ου τριμήνου ξεκίνησαν ή έχουν συμφωνήσει να ξεκινήσουν το 4ο τρίμηνο, προφανώς σε προγενέστερη ημερομηνία από αυτή που θα ανακοινωθεί ως ημερομηνία υπογραφής συμβάσεων με το ΕΣΠΑ.

Οι φοιτητές αυτοί, θα χάσουν επομένως τη χρηματοδότηση, που δικαιούνται, ακόμα και τώρα, που ζούμε μια πρωτόγνωρη κατάσταση, που τα πάντα είναι ρευστά; Επιπλέον, αν περιμένουν να υπογραφεί η σύμβαση, εάν αυτή γίνει μετά τα μέσα Ιουλίου,  θα πρέπει να επιλέξουμε μεταξυ της χρηματοδότησης και της λήψης πτυχίου ή/και ένταξη σε ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα;

Για τους λόγους αυτούς, ζητάμε:

• Την επίσπευση των διαδικασιών, ώστε να μην χαθεί ούτε μία μέρα και να μην καθυστερήσουμε κι άλλο την έναρξη των τριμήνων μας.
  • Τα παιδιά που έχουν αρχίσει ή θα αρχίσουν τα τρίμηνά τους νωρίτερα από τις ημερομηνίες που θα υπογραφούν οι συμβάσεις, καθώς έχουν συμφωνήσει με τα νοσοκομεία, ήδη από τον Μάρτιο για την ημερομηνία έναρξης της πρακτικής άσκησής τους, να μην χάσουν την χρηματοδότηση που δικαιούνται.
  • Να μην βρεθούν οι φοιτητές στο δίλημμα να επιλέξουν μεταξύ της χρηματοδότησης και της λήψης πτυχίου στην ώρα του ή/και την ένταξη σε μεταπτυχιακά προγράμματα, χωρίς να χάσουν έναν χρόνο, ο οποίος θα μείνει αναξιοποίητος, μέχρι να ανοίξουν ξανά οι ημερομηνίες για αιτήσεις σε μεταπτυχιακά.
  • Την παράταση της χρηματοδότησης της πρακτικής έως και 31/12/2020 και όχι μέχρι τις 31/10/2020, που αναγράφεται στην πρόσκληση για την εκδήλωση ενδιαφέροντος για την λήψη του ΕΣΠΑ, για όσους φοιτητές καθυστέρησαν την έναρξη της πρακτικής τους.

ΔΑΠ-ΝΔΦΚ                              ΠΚΣ                                         αντίδοτο-ΕΑΑΚ                     BLOCO

1)Στηρίζει από απόσταση1)Στηρίζει από απόσταση1)Στηρίζει από απόσταση1)Στηρίζει από απόσταση

2)Στηρίζει από απόσταση       2)Στηρίζει από απόσταση

3)Στηρίζει από απόσταση

Αντίδοτο-ΕΑΑΚ:

Ως ΑΝΤΙΔΟΤΟ-ΕΑΑΚ στηρίζουμε τη προσπάθεια των συμφοιτητών/-τριών μας να διασφαλίσουν το αυτονόητο, να πάρουν την επιδότηση από το ΕΣΠΑ που ήδη δικαιούνται και να μην μπουν γραφειοκρατικά εμπόδια που θα καθυστερήσουν τη λήψη του πτυχίου τους. Να μην χαθεί ούτε ευρώ από την επιδότηση! Είναι απαράδεκτο ακόμα και τα «ψίχουλα» που δίνονται για 12μηνη πρακτική, και δεν δίνονται καν σε όλους τους ασκούμενους φοιτητές, αυτή τη στιγμή να διακυβεύονται. Πάγια θέση μας είναι όλοι οι φοιτητές να πληρώνονται για τη πρακτική τους, όχι μόνο για το ένα τρίμηνο αλλά και για τα τέσσερα και να ασφαλίζονται πλήρως για την εργασία τους.

BLOCO:

Ως Bloco Φαρμακευτικής συμμεριζόμαστε στο ακέραιο την αγωνία των συμφοιτητών/-τριών μας για την πρακτική άσκηση. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να κληθούν να επιλέξουν ανάμεσα στην χρηματοδότηση από την πρακτική και στην άμεση συνέχιση της ακαδημαϊκής τους πορείας ή της εργασίας τους. Άλλωστε, τα χρήματα που δίνονται μέσω του ΕΣΠΑ και το χρονικό διάστημα για το οποίο δίνονται είναι ανεπαρκή, για 12μηνη πρακτική άσκηση.

Η ανάγκη να αυξηθούν είναι παρούσα και απαραίτητη διεκδίκηση, αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να τεθεί το παραπάνω δίλημμα στους φοιτητές/τριες.

ΔΑΠ-ΝΔΦΚ:

Εμείς ως ΔΑΠ-ΝΔΦΚ Φαρμακευτικής το στηρίζουμε αυτό το ψήφισμα. Το υπογράφουμε γιατί είναι πολύ σημαντικό ζήτημα για τα παιδιά του 5ου έτους και θα κάνουμε κι εμείς από την πλευρά μας το καλύτερο δυνατό για να προωθηθεί και να βρεθεί κάποια λύση.