ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

NEW! CIVIS COURSES- ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΣΤΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ CIVIS

Αγαπητές, Αγαπητοί,

To ΕΚΠΑ μέσω της συμμετοχής του, στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο του CIVIS, προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές των ιδρυμάτων του CIVIS, να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα/δραστηριότητες τα "CIVIS Courses", στα πλαίσια των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων των CIVIS HUBS και των Short Term Mobility Courses και υποστηρίζει οικονομικά τη φυσική κινητικότητα (διαμονή φοιτητή και μετακίνηση/αεροπορικά) σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κάθε πρόσκληση. Σημειώνεται, πως βασικές προϋποθέσεις για τη λήψη της οικονομικής υποστήριξης αποτελούν: ο συμμετέχων να είναι εγγεγραμμένος φοιτητής του ΕΚΠΑ (να διατηρεί τη φοιτητική του ιδιότητα ενεργή) και να μη λαμβάνει άλλη επιχορήγηση Erasmus για το διάστημα κατά το οποίο διεξάγεται η εκάστοτε εκπαιδευτική δραστηριότητα CIVIS.

Διαβάστε τις πληροφορίες για τo νέo CIVIS μάθημα και δηλώστε συμμετοχή!

Τίτλος: "Summer School: Single-cell approaches and omics"

"This CIVIS International School is a multidisciplinary collaborative program that will provide students with intensive, cutting-edge education in the areas of modern cancer biology and immunology. The general theme chosen is tumour heterogeneity, a phenomenon that influences all aspects of current basic and clinical cancer research. Tumour heterogeneity describes the differences between tumours of the same type in different patients, and between cells within the same tumour. It is the result of an overly complex landscape of cellular interactions between (pre)malignant cells and a dynamic tumour ecosystem, which hosts cells of the stroma and the immune system. Understanding the mechanisms underlying tumour heterogeneity is crucial to solving the challenges faced by researchers and clinicians in treating the most lethal aspects of cancer, such as metastasis and resistance to therapy".

CIVIS Focus Area:
Υγεία
Ποιους αφορά: Μεταπτυχιακούς φοιτητές, Υποψήφιους Διδάκτορες
Πεδία Σπουδών: Επιστήμες Υγείας, Θετικές Επιστημές, Φυσικές Επιστήμες και ΜαθηματικάΠληροφορική
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος: 11-16 Ιουλίου 2022
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 15 Απριλίου 2022
Αιτήσεις: Ηλεκτρονικά με αποστολή CV, motivational letter και αντίγραφο αναλυτικής βαθμολογίας (ακαδημαϊκή χρονιά 2020-21) στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις e-mail: gratiela.gradisteanu@icub.unibuc.ro & luminita.marutescu@bio.unibuc.ro
Format μαθήματος: Υβριδικό (Blended)- Διαδικτυακά σεμινάρια και με δια ζώσης παρουσία
Τόπος διεξαγωγής μαθήματος: Βουκουρέστι, Ρουμανία
NB of CIVIS Scholarships: 40

Για περαιτέρω πληροφόρησή σας και για τυχόν ερωτήσεις ή απορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις e-mail: gratiela.gradisteanu@icub.unibuc.ro & luminita.marutescu@bio.unibuc.ro. Τέλος, δείτε αναλυτικά πληροφορίες για την εν λόγω πρόσκληση και τις προϋποθέσεις συμμετοχής στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS στην κατηγορία Students/CIVIS Courses.