ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

NEW! CIVIS COURSES-ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΣΤΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ CIVIS

1) Τίτλος: "Global change biology"

"The CIVIS course on “global change biology” is a one-semester course that takes place in Autumn within the natural sciences Master of science program at Sapienza Università di Roma. The course’s content has been chosen to be as comprehensive as possible and it is intended for students from different scientific backgrounds. The course offers an overview on global change and its drivers with a major focus on key drivers of environmental change but also offering a perspective on the relation among society, economics and politics".

CIVIS Focus Area: Κλίμα, Περιβάλλον, Ενέργεια (Climate, Enviroment, Energy)
Ποιους αφορά: Μεταπτυχιακούς Φοιτητές
Πεδία Σπουδών: Επιστήμες Περιβάλλοντος και Αγροτουρισμός, Αγροτικής Ανάπτυξης και Αειφορίας, Φυσικές Επιστήμες και Μαθηματικά, Κοινωνικές και Ανθρωπιστικές Επιστήμες
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος: 26 Σεπτεμβρίου 2022- Ιανουάριο 2023
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 20 Ιουνίου 2022
Αιτήσεις: Ηλεκτρονικά στη φόρμα
Format μαθήματος: Διαδικτυακό (virtual)
Τόπος διεξαγωγής μαθήματος: Online, ZOOM
Γλώσσα μαθήματος: Αγγλικά (τουλάχιστον επιπέδου Β2)
ECTS: 6
NB of CIVIS Students accepted: 25

Για τυχόν ερωτήσεις και απορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στο συντονιστή Dr. Moreno Di Marco: moreno.dimarco@uniroma1.it. Για περαιτέρω πληροφόρησή σας, δείτε αναλυτικά πληροφορίες για την εν λόγω πρόσκληση και τις προϋποθέσεις συμμετοχής στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS, στην κατηγορία Students/CIVIS Courses.

2) Τίτλος: "Shared decision-making in health"

"Shared decision-making (SDM) is already a comprehensive approach to healthcare worldwide. It is based on establishing a consensus between the physician and the patient to value the intervention possibilities. The current situation and SDM tools in health will be known through this course and their pros and cons in specific diseases to integrate SDM into routine clinical practice. In addition, the rise of online technologies facilitates the development of new aid decision support tools to plan the treatment of diseases such as cancer more humanely".

CIVIS Focus Area: Υγεία
Ποιους αφορά: Προπτυχιακούς, Μεταπτυχιακούς Φοιτητές, Υποψήφιους Διδάκτορες
Πεδία Σπουδών: Επιστήμες Υγείας, Επιστήμες Υπολογιστών και Πληροφορικής, Νομική, Κοινωνικές και Ανθρωπιστικές Επιστήμες
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος: 5-9 Σεπτεμβρίου 2022
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 30 Ιουνίου 2022
Αιτήσεις: Ηλεκτρονικά στη φόρμα
Format μαθήματος: Υβριδικό (Με δια ζώσης παρουσία & διαδικτυακά)
Τόπος διεξαγωγής μαθήματος: Μαδρίτη, Ισπανία
Γλώσσα μαθήματος: Αγγλικά (τουλάχιστον επιπέδου Β1) & Ισπανικά
ECTS: 2
NB of CIVIS Scholarships: 30

Για τυχόν ερωτήσεις και απορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στην ηλεκτρονική διεύθυνση: olatz.lopez@quironsalud.es. Για περαιτέρω πληροφόρησή σας, δείτε αναλυτικά πληροφορίες για την εν λόγω πρόσκληση και τις προϋποθέσεις συμμετοχής στο επισυναπτόμενο αρχείο και στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS, στην κατηγορία Students/CIVIS Courses.