ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

NEW! CIVIS COURSES-ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΣΤΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ CIVIS

Αγαπητές, αγαπητοί,

To ΕΚΠΑ μέσω της συμμετοχής του, στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο του CIVIS, προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές των ιδρυμάτων του CIVIS, να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα-δραστηριότητες τα "CIVIS Courses", στα πλαίσια των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων των CIVIS HUBS και των Short Term Mobility Courses και υποστηρίζει οικονομικά τη φυσική κινητικότητα (διαμονή φοιτητή και μετακίνηση/αεροπορικά) σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κάθε πρόσκληση. Σημειώνεται, πως βασικές προϋποθέσεις για τη λήψη της οικονομικής υποστήριξης αποτελούν: ο συμμετέχων να είναι εγγεγραμμένος φοιτητής του ΕΚΠΑ (να διατηρεί τη φοιτητική του ιδιότητα ενεργή) και να μη λαμβάνει άλλη επιχορήγηση Erasmus για το διάστημα κατά το οποίο διεξάγεται η εκάστοτε εκπαιδευτική δραστηριότητα CIVIS.

Διαβάστε τις πληροφορίες για τα νέα CIVIS μαθήματα- summer schools και δηλώστε συμμετοχή σε αυτό που σας ενδιαφέρει!

1) Τίτλος: "Summer school: Writing in qualitative research"
"The school addresses PhD students from CIVIS and non-CIVIS universities. Depending on the stage of the research process, anyone writing an empirical qualification thesis is faced with very different questions about writing: How to present my research idea to research funders? How to write 'in the field'? How to formulate the results appropriately in an international context? Guided by experts in qualitative social research, participants develop and reflect on adequate forms of writing for different stages of their research process".

CIVIS Focus Area: Κοινωνία, Πολιτισμός, Ιστορική Κληρονομιά (Society, Culture, Heritage)
Ποιους αφορά: Υποψήφιους Διδάκτορες
Πεδία Σπουδών: Τέχνες, ΜΜΕ, Ιατρική, Κοινωνικές και Ανθρωπιστικές, Επιστήμες Περιβάλλοντος, Γεωγραφία
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος: 1-2 Αυγούστου 2022
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 10 Ιουνίου 2022
Αιτήσεις: Ηλεκτρονικά στη φόρμα  (επισυνάπτεται και παρακάτω) και αποστολή της στην ηλεκτρονική διεύθυνση: qualitativ@mz.uni-tuebingen.de
Format μαθήματος: Με δια ζώσης παρουσία
Τόπος διεξαγωγής μαθήματος: Tübingen, Γερμανία
Γλώσσα μαθήματος: Αγγλικά, Γερμανικά
ECTS: 1-2
NB of CIVIS Scholarships: 15
Για τυχόν ερωτήσεις και απορίες μπορείτε να απευθυνθείτε: qualitativ@mz.uni-tuebingen.de. Για περαιτέρω πληροφόρησή σας, δείτε αναλυτικά πληροφορίες για την εν λόγω πρόσκληση και τις προϋποθέσεις συμμετοχής στο επισυναπτόμενο αρχείο και στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS, στην κατηγορία Students/CIVIS Courses.

2) Τίτλος: "Summer school - 360° of EU Affairs: Key controversies in the European Union"

"This summer school co-organised by the Université libre de Bruxelles, the University of Bucharest and the Universidad Autonoma Madrid examines current challenges of EU integration; through academic lectures, roundtables and panels with high-level officials and experts in EU affairs, it provides an introduction to EU politics with a focus on key controversies, EU institutions, interests representation, lobbying and decision-making. An innovative pedagogical approach is proposed which combines in-depth knowledge in EU studies, learning of new professional skills, visits, networking, and mentoring sessions as well as cultural and political tours of Brussels. It is an initiation to understand the EU and an opportunity to discover Brussels, as capital of Belgium and headquarter of EU institutions and many international organisations".

CIVIS Focus Area: Κοινωνία, Πολιτισμός, Ιστορική Κληρονομιά (Society, Culture, Heritage)
Ποιους αφορά: Προπτυχιακούς, Μεταπτυχιακούς Φοιτητές
Πεδία Σπουδών: Κοινωνικές Επιστήμες, Νομική
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος: 17-26 Αυγούστου 2022
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: 10 Ιουνίου 2022
Αιτήσεις: Ηλεκτρονικά στη φόρμα
Format μαθήματος: Με δια ζώσης παρουσία
Τόπος διεξαγωγής μαθήματος: Βρυξέλλες, Βέλγιο
Γλώσσα μαθήματος: Αγγλικά (τουλάχιστον επιπέδου Β1)
NB of CIVIS Scholarships: 15

Για τυχόν ερωτήσεις και απορίες μπορείτε να απευθυνθείτε: summerschool@ulb.be. Για περαιτέρω πληροφόρησή σας, δείτε αναλυτικά πληροφορίες για την εν λόγω πρόσκληση και τις προϋποθέσεις συμμετοχής στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS, στην κατηγορία Students/CIVIS Courses.